Doplňující informace

Doplňující informace

Bohužel se nepodařilo dle výzev sehnat finanční prostředky na pronájem prostorů pro týdenní program a na obnovení dvou pracovních míst a od 1. 11. 2010 program pokračuje: pravidelné čtvrtky, výlety, různé akce, sousedská výpomoc atd. (více o programu v dalších rubrikách)

 

"Zrnko naděje" není poskytovatel sociálních služeb a tudíž bylo obtížné sehnat finanční prostředky na pronájem prostorů v bezbariérovém soukromém rodinném domě čp.191. Město Semily pouze finančně podporuje pronájem ve svých nemovitostech, ale ne v jiných.

Jak to tedy bylo a co se stalo?

Grantový program Města Semily pro rok 2009 - Podpora celoroční činnosti 3 000,-Kč
Grantový program Města Semily pro rok 2010

- Náklady na celoroční činnost Zrnko naděje, o. s. v roce 2010 činilo 86 000,-Kč. V žádosti o finanční příspěvek z Grantového programu Města Semily na rok 2010 jsme požadovali příspěvek v 70% a to částku 60 200,-Kč. Příspěvek měl být použit na úhradu nájemného ve vyčleněných bytových prostorech v celkově bezbariérovém domě se sociálním zázemím dle řádně uzavřené smlouvy o pronájmu s užíváním přilehlé zahrady pro akce sdružení (60 000,-Kč za rok) a nákladů spojených s vnitřním chodem organizace (26 000,-Kč na rok 2010).
Dne 6. 1. 2010 rozhodla Rada města Semily o přidělení příspěvku na celoroční činnost ve výši 5 000,-Kč pro Zrnko naděje o. s. a na náklady vnitřního chodu o.s. (pomůcky) 20 000,-Kč.

Únor 2010, byla podána nová žádost, kterou členi sociální komise Semily zamítli. V písemné odpovědi ani nebylo vysvětleno, proč zamítají žádost. Celkem 2x zamítnuta finanční podpora na pronájem prostorů na týdenní Sociálně terapeutický program. A tak byla podána nová – dodatečná žádost, kde Lenka Vanclová dne 3.10.2010 osobně předstoupila před členy Sociální komise Semily, kde žádala o finanční pomoc, kterou je možné získat z balíčku peněz, o které mohou žádat organizace, pokud nejsou úspěšní získat finanční prostředky jinde. Členi sociální komise Semily obdrželi i dokument: CO BYLO PŘED ROKEM 2008 A ZPRÁVA O ČINNOSTI NNO 2008 – 2010. Na str. 9. bylo napsáno: Radní, Zastupitele a starosta města Semily obdrží i tuto zprávu předloženou před sociální komisí města Semily. Radní města Semily zvážili naši dodatečnou žádost a před koncem roku 2010 nám bylo dodatečně přiděleno 10 000,-Kč. Tato finanční částka však nepokryla úhrada pronájmu prostor v domě + energie a nebylo možné plánovat obnovení 2 pracovních míst VVP pro další období. (Bohužel se nám během roku nepodařilo sehnat finanční prostředky na pronájem prostorů nikde jinde z jiných výzev). Od 1.11.2010 byl týdenní program zrušen a program pokračuje: pravidelné čtvrtky, výlety, různé akce, sousedská výpomoc...

 

Odečet dlužné částky 2010 - 2014

Pro rok 2010 se nepodařilo získat dle výzev finanční prostředky v celkové výši 60 000,-Kč na celoroční pronájem prostorů včetně veškeré energie pro týdenní Sociálně terapeutický program, podařilo se získat pouze částku 10 000,-Kč od města Semily. V roce 2010 Zrnku naděje o. s. vznikl dluh 50 000,-Kč. Výbor o. s. na valné hromadě členů sdružení tento finanční dluh řešil s majitelkou pronajatých prostorů a od roku 2011 vznikl písemný dokument o splácení dluhu dle vzájemně sjednané dohody.

Zhodnocení a ponaučení

Zakladatelka spolku poskytla prostory pro celoroční činnost spolku Zrnko naděje ve svém domě. Spolek není poskytovatel sociálních služeb, i když v obdobném modelu vykonává svou činnost a tak je mnohem těžší získat finanční podporu v rodinné formě z různých výzev. Město Semily zamítlo několik žádostí na finanční podporu pronájmu (2010) a tak vznikla dlužná částka, která byla oddělena od finančního hospodaření, aby to nenarušovalo celoroční činnost. Dluh byl veden jako samostatná položka.
Odůvodněním je, že podpora na pronájem prostor pro činnost organizací z grantového programu města Semily je pouze pro úhrada pronájmu v městských prostorech a ne v jiných.
Lenka Vanclová odpovědná osoba dlužnou částku 50 000,-Kč urovnala v odečetech nových nákladů 50 000,-Kč na vnitřní provoz spolku. V souhrnu to znamená, že Lenka Vanclová za vnitřní chod spolku 2010 - 2014 celkem uhradila 100 000,-Kč na vlastní náklady (elektřina, plyn, voda, nájem a poplatky), Ponaučení bylo drahé, ale vše se zvládlo a činnost spolku fungovala ve všem co bylo naplánováno.

V současnosti spolek „Zrnko naděje“ náklady na vnitřní povoz za pronájem prostorů + veškeré energie nehradí. Lenka Vanclová vlastník čp.191. a pronajímatelka prostorů vzhledem k tomu, že již není v provozu týdenní sociálně terapeutický program, ale pouze čtvrteční setkání členů a několik akcí v roce, tak umožňuje využití prostorů v domě a na zahradě zdarma na své vlastní náklady.

Grantový program Města Semily - Spolek „Zrnko naděje“ nespadá do žádné kategorie, v které by bylo možné žádat o finanční podporu, kterou nyní potřebujeme. Máme dospělé členy a převážná část z nich nejsou místní obyvatelé města Semily. Od města Semily proto nežádáme o finanční podporu z grantového programu. Základní vybavení pro Sociálně terapeutický program již máme.

Týdenní Sociálně terapeutický program PO - Ne bude obnoven až v novém domě pro společně bydlící komunitu viz.projekt rodinné bydlení. V novém domě již nebude třeba řešit pronájem prostorů a náklady na veškeré energie, vše bude součástí domu. Vice zde Nabídka bydlení

Jako by toho nebylo málo co řešit a do toho souběžně probíhalo i dění jiné..

Zakladatelka spoklu Zrnko naděje Lenka Vanclová vlasník domu čp.191 v Jílovecké ulici řešila spor o změně v ÚP Semily. Více zde.. Etapy průběhu - Co brzdí realizaci bydlení. Několik let trvající spor s městem Semily sebou přinesl velké poškození celkové činnosti.

2008 - 2015 již mohlo dojít k realizaci projektu, ale přišla změna v ÚP Semily, kde se navržená silniční přeložka posunula přímo přes čp.191. Bylo rozšířeno asanační pásmo a nelze zde projekt realizovat.
S návrhem plánu projektu byl seznámen Odbor sociální věcí a Radní Města Semily, rok 2008. Však aby cesta k realizaci nebyla tak jednoduchá. Veřejnosti byl v létě 2009 předložen koncept změny v ÚP Semily, kde se navržená silniční přeložka posunula o pár metrů přímo přes dům čp.191, a v roce 2010 byl odsouhlasen nový ÚP Semily. Na základě této změny došlo k pozastavení projektu pro plánovanou realizaci. V průběhu let od roku 2009 bylo podáno OPAKOVANĚ několik žádostí městu Semily: Žádost o odkoupení nebo o směnu nemovitosti, která je znehodnocena novým ÚP Semily s odůvodněním pro možnost realizovat hlavní cíl spolku jinde. Však zastupitelé na veřejných zasedáních Zastupitelstva Města Semily pokaždé hlasovali ZAMÍTNUTO!

SOUHRN Navržená stavba silniční přeložky II/289 v Jílovecké ulici je již 60 let. Nový ÚP se posunul v roce 2010 na nemovitost čp.191, která se stala domem k demolici. Z roku 2011 L.Vanclová má vyjádření budoucího investora stavby LB kraj, že se stavba neplánuje ani projekčně, takže se stavba nebude realizovat. Proto se LB kraj vzdal předkupního práva na nemovitost a pozemky aby mohlo dojít k jednání o čp.191 mezi Lenkou Vanclovou a městem Semily. Po změně v ÚP ze strany města Semily bylo zamítlo několik žádostí na odkoupení domu a nebyla ani nabídnuta směna objektu. Hledali jsme i na internetu podobný případ, kde by se investor vzdal předkupního práva, ale nic takového jsme nenašli! A tak případ L.V. je atypický v průběhu jednání 2009 – 2015!

Konec sporu 2016 Musíme přijmout skutečnost, že bezbariérový dům v hodnotě cca 3 mil., kdy se po 60-ti letech posunula změnou v ÚP silniční přeložka o pár metrů, se dům stal domem k demolici bez možnosti nároku na odškodnění! Navržené silniční přeložky v Jílovecké ulici v Semilech v historické části památkově chráněných roubenek se nedočká nejspíš ani generace našich dětí, protože jediný investor LB kraj o stavbě vůbec neuvažuje!

 

Následovně po několika letech jednání došlo v roce 2015 k úpravě (změně) projektu bydlení a byl sepsán dokumen Souhrn o dosažené činnosti 2008 - 2015 Nabídka bydlení.

 

Mnoho z nás si stále v duch říká zda vedení města Semily má  nebo nemá zájem, aby v Semilech došlo k ralizaci projektu společného bydlení pro 10 lidí ZTP/P + opatrovníci.. a zda vůbec chtějí, aby v Semilech existovala celková činnost spolku Zrnko naděje. Nejspíš jim naše činnost vadí, když nedošlo po schválení ÚP k nabídce směně objektů nebo k odkoupení čp.191, kde by se dalo pokračovat. Mnoho žádostí bylo ZAMÍTNUTO!