2016 konec sporu o ÚP

Aktualizace textu 31.3.2016 / článek Infolisty Zrnka / 1 / březen 2016 str.6.-7.

Dne 25.2.2016 se konala Členská schůze členů z.s. Odpolední program začal ohlédnutím za rokem 2015 Výroční zpráva 2015 a jaké plány máme pro rok 2016.
Jedním z bodů k projednání byla aktuální informace co bude s domem čp.191 Lenky Vanclové, zakladatelky spolku v několik let probíhajícím sporu o ÚP Semily. A jak to tedy bude hlavním cílem? Projekt „Rodinné bydlení pro zdravotně postižené a opatrovníky“. https://jedeme-bez-barier.webnode.cz/nabidka-bydleni/

Před koncem roku 2015 jsme informovali o průběhu jednání ohledně ÚP Semily.
Následovalo na doporučení MV ČR odbor dozoru a kontroly veřejné zprávy se obrátit pro právní pomoc na Českou advokátní komoru v Brně. Však po zaslání podkladů bylo sděleno, že L.Vanclová nesplňuje podmínky pro přidělení právního zastoupení od zmíněné advokátní komory. To bylo docela dost smutné zjištění i vzhledem k tomu, že právě obrátit se na Českou advokátní komoru v Brně bylo doporučeno i od Oddělení sekretariátu pro zdravotně postižené občany - Úřad vlády České republiky * Liga lidských práv * NRZP ČR poradna atd.


Vznikla nová otázka co s tím a jaké jsou možnosti.

L.Vanclová tedy podnikla cestu k získání finanční půjčky, kde by bylo možné uhradit právní zastoupení. Ale i zde vznikl problém.. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě pečuje o svou těžce postiženou dceru, tak dle zákona v ČR je osobou bez vlastních příjmů a tak tady nemá nárok na uzavření smlouvy na finanční půjčku. V médiích se mluví o refinancování úvěrů a tak proběhlo jednání i v tomto směru. Nemovitost čp.191 (investor stavby LB kraj se vzdal předkupního práva a LV je tak bez zápisu), ani zde to není možné.
Na řadu přišlo oslovení přátel o finanční půjčku a to se podařilo! A tak začátkem měsíce únor došlo k oslovení o právní zastoupení Frank Bold https://www.fbadvokati.cz/ Cena opravdu nebyla malá, ale za získaní informací to stálo. Po několika dnech přišla vypracovaná analýza celého případu 2009 - 2015. Uvedeme jedenu dost zajímavou informaci: Po schválení ÚP Semily 6.12.2010 bylo možné v období tří let podat žádost na změnu v ÚP a to udělalo 44 žadatelů. Výsledek o změnách byl zveřejněn až v roce 2015. Pokud by se některý z dotčených vlastníků chtěl bránit, tak žalobu na město Semily není možné podat. Jedná se o promlčecí dobu. Žaloba je v souladu s § 101b zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (dále jen „SŘS“) přípustná do 3 let od nabytí účinnosti opatření obecné povahy (tedy nejpozději do 23. 12. 2013).

Tento moment lze lidově nazvat, že vám spadla čelist a koukáte s otevřenou pusou, co je možné. Obec natahuje zveřejnění rozhodnutí o změnách v ÚP do doby, kdy se dotčený vlastník nemovitosti a pozemku dostane do situace, kdy už nemá možnost se bránit. S odstupem času po letech lze jen říct, že jakékoliv jednání o ÚP je stále tajemná Pandořina skříňka, kde se Obce k dotčeným vlastníkům nemovitostí a pozemků chovají ze své pozice nadřazeně, kde dochází k znehodnocení majetku bez možnosti náhrady, a plánovaná stavba silniční přeložky = realizace v roce X neznámo!

Souhrn: Město Semily je samostatný subjekt a rozhoduje si samo o tom, co bude v ÚP a co ne. Pak ze zákona je nadřazený ÚP obce investor LB kraj. Investor se vzdal předkupního práva s výmazem na Listu vlastnictví k jednomu vlastníku nemovitosti a pozemku L.Vanclové, že se o realizaci stavby silniční přeložky ani po 60-ti letech neuvažuje (vyjádření všech kompetentních odborů LB kraj, projednání na Zastupitelstvu LB kraj 2011. Po schválení nového ÚP Semily bylo zamítnuto několik žádostí o odkoupení či směnu objektu čp.191, kde bylo odůvodněno, že tato situace blokuje majetek L.Vanclové, který se rozhodla darovat pro zajištění budoucnosti její těžce zdravotně postižené dcery a lidem s podobným osudem, projekt „Rodinné bydlení pro zdravotně postižené a opatrovníky“ z.s.Zrnko naděje. Město Semily zamítlo i žádosti několika vlastníků nemovitostí a pozemku, kde byl požadavek o přepracování na současnou silniční dopravu se zrušením navržené přeložky. Hledali jsme i na internetu podobný případ, kde by se investor vzdal předkupního práva, ale nic takového jsme nenašli! A tak případ L.V. je atypický v průběhu jednání 2009 – 2015!

V současnosti je projednávána aktualizace Zásad územního rozvoje Libereckého Kraje, které jsou závazné pro obec, co se jejího územního plánování týče. Bylo nám doporučeno se do procesu zapojit a usilovat o zrušení vymezení přeložky II/239 s ohledem na to, že nebude realizována. https://www.kraj-lbc.cz/Navrh-aktualizace-Zasad-uzemniho-rozvoje-Libereckeho-kraje-pro-spolecne-jednani-n320867.htm Všechna došlá stanoviska, písemné připomínky a vyjádření budou posouzena a po vyhodnocení zohledněna v úpravě návrhu Aktualizace ZÚR LK i vyhodnocení jejího vlivu na udržitelný rozvoj území. Teprve takto upravené dokumenty budou následně předloženy veřejnosti v rámci veřejného projednání, které se předpokládá na konci roku 2016. // Těžko však odhadovat zda by pokračování v jednání na LB kraj bylo úspěšné, když vedení města Semily trvá na zachování navržené stavby tak jak je navržena. // Jak už bylo napsáno, do 23.října 2015 bylo možné podat písemné připomínky na LB kraj, kde by bylo možné podat žádost o zrušení vymezení přeložky II/239, ale tato možnost nám unikla (už máme rok 2016) a tak další řešení o ÚP Semily ukončujeme. Musíme přijmout skutečnost, že bezbariérový dům v hodnotě cca 3 mil., kdy se po 60-ti letech posunula změnou v ÚP silniční přeložka o pár metrů, se dům stal domem k demolici bez možnosti nároku na odškodnění! Navržené silniční přeložky v Jílovecké ulici v Semilech v historické části památkově chráněných roubenek se nedočká nejspíš ani generace našich dětí, protože jediný investor LB kraj o stavbě vůbec neuvažuje!

 

Za chvilku bude léto 2016 a to je od léta 2008 vznik „Zrnko naděje“ 8 let od kdy se pánuje realizace projektu o společném bydlení pro 10 ZTP/P + možnost bydlení i opatrovníků. A z toho bylo dlouhých 7 let ve sporu o navržené přeložce v Jílovecké ulici, která se neplánuje k realizaci.

 

A jak to tedy bude dál?

Opis z materiálu pro jednání ZM Semily ze dne 8.2.2016: Na jaře 2007 Zastupitelstvo města Semily schválilo první Komunitní plán pro území ORP Semily. Tento plán byl v roce 2011 aktualizován v rámci projektu „Prohloubení komunitního plánování sociálních služeb na Tumovsku, Semilsku a Jilemnicku“ a schválen Zastupitelstvem města Semily dne 7.3.2011 pod usnesením č.j. 110307/ZM/21.
Předkládaný aktualizovaný Komunitní plán sociálních služeb ORP Semily 2016 - 2020 navazuje na zmíněné dokumenty s tím, že se ani v tomto případě nejedná o dokument konečný, neboť komunitní plánování je nikdy nekončícím procesem reagujícím na vývoj potřeb společnosti i občanů daného regionu. Jeho cílem je zajistit, aby na daném území (v našem případě v celém ORP Semily) byla zajištěna dostupnost a kvalita sociálních služeb odpovídající potřebám jeho obyvatel. (celé znění textu na webu města Semily) Na str.26, bod 9. Zrnko naděje: Jedná se o organizaci, jejíž cílovou skupinou jsou osoby zdravotně postižené. Hlavním cílem spolku je vytvořit společné bydlení rodinného charakteru pro tělesně handicapované, kteří jsou odkázáni na pomoc jiné osoby. Organizace spolupracuje s rodinnými příslušníky, přáteli, dobrovolníky či sociálními službami. Již několik let je také členem skupiny komunitního plánování (nyní pracovní skupina pro seniory a osoby zdravotně postižené).
Komunitní plán sociálních služeb regionu Semilsko 2011 - Informace v dokumentu o činnosti Zrnko naděje o.s.: Str.15. Karta opatření, název: Vybudování chráněných bytů (Popis opatření: Zrnko naděje předpokládá ve svém dlouhodobém záměru vybudování zcela nových prostor za finanční spoluúčasti svých členů). Více zde: https://jedeme-bez-barier.webnode.cz/odbor-soc-veci-semily-komunitni-planovani/
Lenka Vanclová, předsedkyně již v předchozích letech byla členkou pracovní skupiny pro osoby zdravotně postižené a nadále ve skupině zůstává.

 

„Rodinné bydlení v komunitě pro zdravotně postižené a opatrovníky“
Nabídka trvalého bydlení + veškeré služby pro 10 lidí ZTP/P, stupeň IV (úplná závislost)
+ možnost bydlení opatrovníka (není podmínka)

Před koncem roku 2015 byla zveřejněna nabídka pro možnost realizovat projektu bydlení v penzionu v okrese Česká Lípa. Jednalo se o možnost zakoupit penzion s 18 pokoji + veškeré vyhovující prostory vnitřní i venkovní.
Sledovanost zájemců na stránce facebook u nabídky byla přes 2,5 tisíc lidí, kde poté proběhlo i několik rozhovorů se zájemci o bydlení. Bohužel se nepodařilo během dvou měsíců dát dohromady dostatečný počet zájemců, kde by byla složena záloha a pak se dosáhlo na úvěr. Nabídka je ukončena a penzion byl již prodán.
Na členské schůzi 25.2.2016 se debatovalo jak tedy pokračovat dál k realizaci. Pro rok 2016 je nadále otevřena výzva pro zájemce, kde se předpokládá, že počet zájemců 10 lidí ZTP/P + možnost opatrovníka bude naplněn. Poté je v plánu podat žádost o úvěr k zakoupení nemovitosti v libereckém regionu.

Více souhrnná zpráva Nabídka bydlení  Souhrnná zpráva 2008 - 2015

Varianta 2. / Zakoupení nemovitosti a pozemku (přístavba - rekonstrukce). Zájemci o členství napište si o přihlášku projekty.zrnko.nadeje.o.s@seznam.cz Členský příspěvek, byl zrušen. Zavolejte na mob. 734 251 633, skype van.lena1 a sjednejte si osobní schůzku nebo přijďte na nějakou akci, kterou budeme pořádat.

 

SPONZOŘI chcete-li přispět na činnost spolku Zrnko naděje peněžitým či věcným darem, https://jedeme-bez-barier.webnode.cz/sponzori/ zavolejte nebo napište. Kontakt: 734 251 633 * 731 458 883. Za případnou podporu předem děkujeme.
Můžete nás podpořit i návštěvou sklářské dílny Glass Lucie. Cena z ukázky výroby je na podporu celoroční činnosti. https://jedeme-bez-barier.webnode.cz/glass-lucie/