Co brzdí realizaci bydlení

Proč se z třetí etapy nepokračuje dál…?

Abychom se jenom neradovali z úspěchu 2008 - 2014, tak se nyní podíváme, co v těchto letech zapříčinila změna v ÚP Semily. Silniční přeložka se posunula přímo přes náš dům, který je určen ke komunitnímu bydlení. A jak celkové jednání s úřady mou osobu přivedlo k zhroucení s následkem několika pobytů v nemocnici, kde jsem podstoupila i dvě nutné operace. Pak následovalo delší období, než jsem se dala zdravotně dohromady. 

Vezmeme to tedy popořádku a vrátíme se v čase až do roku 2004, kdy jsem zakoupila prostřednictvím úvěru 1 000 000,-Kč dům čp.191 v Jílovecké ulici Semily. Na LV (list vlastnictví) nebyl žádný záznam předkupního práva pro budoucího investora stavby LB kraj. Což znamená, že tento dům v době kdy jsem ho zakoupila, nebyl zahrnut do asanačního pásma ÚP Semily, který v té době platil. Tudíž se na něj nevztahovala stavební uzávěra. Na pozemcích již stál dům a uskutečnila se zde náročná rekonstrukce na bezbariérový dům. Výtahová šachta pro 3 podlaží se zabudováním výtahu, a celkový bezbariérový přístup po celém domě s bezbariérovou úpravou terénu pozemku. Na bezbariérovosti se podílel i Sociální úřad města Semily finanční částkou cca 1 000 000,-Kč. Na další rekonstrukci jsem použila úvěr 350 000,-Kč a cca 500 000,-Kč z vlastních prostředků - rekonstrukce v domě pro sklářskou dílnu Glass Lucie s prodejnou. Poté byla vydána od Stavebního úřadu města Semily všechna stavební povolení bez jakéhokoliv omezení a kolaudace. Celkem finanční investice za cca 3 miliony.

Jak už jsem psala o své dlouhodobé myšlence o komunitním bydlení, tak se myšlenka začala přesouvat k realitě. Dům od zakoupení plánuji po své smrti zanechat své dospělé dceři, která je upoutána na invalidním vozíku a je odkázána na celkovou pomoc druhé osoby. Bude zde žít s lidmi se zdravotním postižením, komunita rodinné bydlení. Aby se tak mohlo stát, tak vzniklo v roce 2008 občanské sdružení Zrnko naděje s hlavním cílem. V plánu bylo, že v malém počtu 4 obyvatel by došlo pouze k malé úpravě v domě, ale v počtu zájemců 10 obyvatel (viz.projekt) by došlo k přístavbě nebo k prodeji našeho domu = základní finance pro realizaci jinde.

Veřejnosti byl v létě 2009 předložen koncept změny v ÚP Semily, kde se navržená silniční přeložka posunula o pár metrů přímo přes náš dům. Na základě přicházející změny v ÚP Semily jsem pozastavila další plánované rekonstrukce našeho domu a rozhodla jsem i o pozastavení projektu NNO komunitní bydlení než se vyřeší, jak to bude s novým ÚP. V této době začalo mé velké trápení s úřady, které ani na konci roku 2014 není dořešeno! 

  

Při veřejném projednávání na Zastupitelstvu Města Semily (2009) jsem předstoupila a připomenula činnost Zrnka naděje s hlavním cílem, a že pokud bude tato změna odsouhlasena, tak budu požadovat odkoupení či směnu objektu. Mgr.Jan Farský starosta města Semily, poslanec ČR mě nabídl separátní jednání. Setkání se tedy uskutečnilo v kanceláři starosty, kde se vedl rozhovor o ÚP Semily i jak probíhá odkoupení nemovitosti po změně v ÚP. Hrozně se divil, jak bylo možné, že jsem dostala veškerá stavební povolní bez omezení a že zjistí, jak to bylo možné, a tak přislíbil šetření (bohužel jednání proběhlo bez písemného zápisu). V duchu jsem si říkala, co to hraje za divadélko, vždyť náš dům dle doposud platného ÚP nebyl zahrnut do asanačního pásma (žádný zápis v listu vlastnictví - předkupní právo pro LB kraj). Odešla jsem domů a uklidňovala jsem se tím, že jednám osobně se starostou a tomu přeci můžu důvěřovat. V podstatě jsem byla i v klidu, protože mě vysvětlil, jak probíhá odkoupení nemovitosti na základě žádosti vlastníka poškozeného změnou v ÚP.

Měsíce utíkali a nic se nedělo, žádné písemné vyjádření od starosty a už tady bylo léto 2010, půl roku před odsouhlasením nového ÚP Semily. V průběhu předchozích měsíců o změně ÚP jsem však neseděla se založenýma rukama v čekání na odpověď, která nepřicházela, ale písemně dle dalších veřejných jednání o ÚP jsem reagovala úřední cestou písemně, však žádné mé připomínky či námitky nebyli akceptovány. Podala jsem i písemnou žádost Předběžný návrh pro odkoupení nemovitosti po schválení nového ÚP Semily  (15.7.2010) adresováno přímo pro starostu města Semily, kde jsem požadovala projednávání před ZM Semily ohledně změny v ÚP. V žádosti bylo uvedeno, že pokud se odsouhlasí nový ÚP v této formě, tak budu požadovat finanční odškodnění, odkoupení nemovitosti (viz. plán projektu NNO). Na podanou žádost jsem dne 16.8.2010 obdržela dopis od starosty města Semily, že Rada města Semily vzala mou žádost na vědomí a zasílají mé osobě nabídku na směnu objetu. Na výběr ze dvou nemovitostí, kde však zůstanou bydlet i současní nájemníci. Dne 30.8.2010 jsem písemně odpověděla, že v mé žádosti nikde nepíšu o směně objektu před schválením nového ÚP Semily a že směnu objektu odmítám a že o finančním odškodněním budeme jednat až po odsouhlasení nového ÚP. A tak se stalo, že má oficiální žádost nebyla zahrnuta jako bod k projednávání před Zastupitele Města Semily a následovně byl 6.12.2010 odsouhlasen nový ÚP Semily.

Dne 29.12.2010 jsem podala žádost o odkoupení čp.191. jakmile bude nový ÚP Semily platný a že žádám o prní schůzku v lednu 2011, kde se domluvíme na odkoupení mého domu atd. 13.1.2011 přišel ze stany města Semily dopis s návrhem termínů, kdy by bylo možné se setkat. Pak došlo k jednání na radnici města Semily, kde se mluvilo o mé žádosti. Výsledek jednání byl takový, že pokud trvám na odkoupení našeho domu, že musím jednat s budoucím investorem stavby LB kraj. A že se mnou město Semily o odkoupení domu jednat nebude...

Aby toho nebylo málo, tak do této úředničiny ohledně ÚP jsem i souběžně řešila finanční podporu činnosti Zrnka naděje z grantového programu Města Semily. Byla nám 2x zamítnuta finanční podpora na pronájem prostorů na týdenní Sociálně terapeutický program. Na mou žádost jsem tedy 3.10.2010 předstoupila před členy Sociální komise Semily, kde jsem žádala o finanční pomoc, kterou bylo možné získat z balíčku peněz, o které mohou žádat organizace, pokud nejsou úspěšní získat finanční prostředky jinde. Obdrželi i dokument (10 stránek): CO BYLO PŘED ROKEM 2008 A ZPRÁVA O ČINNOSTI NNO 2008 – 2010. ZPRÁVA O PRŮBĚHU ČINNOSTI 2008-10.pdf (1125872)  Na str. 9. bylo napsáno: Radní, zastupitele a starosta města Semily obdrží i tuto zprávu předloženou před soc. komisí města Semily.

Jednání s členy komise se rozjelo v zajímavý rozhovor, kde zazněla i úžasná věta od vedoucí Sociálního odboru: „Konečně teď jsem to pochopila“. Ani nevím, jak jsem se tenkrát tvářila, když jsem to slyšela, ale bylo to 4 roky, kdy jsem poprvé přišla na úřad s návrhem v rodinné formě a 2 roky od oficiálně písemně podaného návrhu společného bydlení v komunitě od NNO. Zda dokument o souhrnu činnosti se dostal i k zastupitelům města Semily k obeznámení, dodnes nevím, zda se tak stalo. Domnívám se, že asi NE! Protože pokud by lidé ze sociální oblasti a vedení města Semily (radní a zastupitele) četli písemné dokumenty (2008 a 2010), že se v Jílovecké ulici Semily plánuje realizace projektu komunitního bydlení pro zdravotně postižení a opatrovníky, tak by se nemohlo stát, co probíhalo před odsouhlasením ÚP a pak i dál v následujících letech.

 

Návrh plánu projektu společného bydlení v komunitě  pro společenství lidí s tělesným postižením za pomoci zdravých. navrh_planu.pdf (115,3 kB) Obeznámení s návrhem plánu projektu 3. 11. 2008 před sociální komisi Semily. Obeznámení s návrhem plánu projektu 26. 11. 2008 před radou města Semily, která bere náš návrh na vědomí. Návrh společného bydlení vnímejte jako rozjezdový od  kterého se  vše sestavuje dle potřeb a  představ  všech  zúčastněných lidí, kteří projdou před dosažením realizace společnou cestou několika etap.

Souhrn 2008 - 2013 Zrnko naděje o.s.pdf (1,7 MB)

Výroční zprávy https://jedeme-bez-barier.webnode.cz/vyrocni-zpravy/

 

Výsledek byl takový, že jsem byla velice naivní ke slovům o podpoře spolkového života v Semilech, když NNO nedosáhne finanční podpory jinde, tak na městě mají balíček peněz určený k podpoře. Zrnko naděje není poskytovatel soc.služeb i když funguje v obdobném modelu. Dobře se nám rozjel týdenní program + zaměstnanci pro cca 50 lidí. Opakované žádosti na podporu??? Mezi NNO a mou osobou pronajímatel prostorů pro činnost vznikl koncem roku 2010 dluh 50 tisíc a jako odpovědná osoba si sama sobě splácím dluh, který mě osobně v odečetech přišel na 100 tisíc. (v roce 2015 to budu mít urovnané). Týdenní program byl zrušen a pokračuje se pouze v pravidelné čtvrtky a různé akce. Tvrdě jsem zažila jaké to je, když má někdo moc (vedení města) a i když máte smysluplný plán NNO a bráníte si svůj majetek (změna ÚP), tak po člověku šlápnou z více stran…

 

Úřední písemné jednání mezi mou osobou a městem Semily probíhalo 2009 – 10. Po odsouhlasení nového ÚP jsem podala Žádost o odkoupení nebo o směnu nemovitosti, která je znehodnocena novým ÚP Semily, však proběhlo pouze v lednu 2011 obeznámení na radnici, že pokud trvám na odkoupení našeho domu tak musím jednat s budoucím investorem stavby LB kraj. Písemné jednání tedy proběhlo v 2011, kde bylo vydáno písemné vyjádření, že se stavba silniční přeložky neplánuje ani projekčně a investor budoucí stavby LB kraj se na mou písemnou žádost vzdal i předkupního práva s výmazem na listu vlastnictví. Investor tak učinil, aby mohlo dojít k jednání o nemovitosti s městem Semily. Pak následovala další žádost městu Semily 2012 Žádost o odkoupení nebo o směnu nemovitosti, která je znehodnocena novým ÚP Semily - ZAMÍTNUTO!

Začalo toho na mě být opravdu hodně, celodenní péče o dceru, vést neziskovku s programem pro lidi, zajišťovat finance na provoz a do toho úřadovat ohledně ÚP. Nebyl nikdo, aby poradil. Začal se zhoršovat můj zdravotní stav, bylo mě čím dál hůř, až jsem skončila na operaci žlučníku. Můj zdravotní stav ani pak nebyl zrovna v pohodě, ale musela jsem fungovat dál. Bylo mě však stále špatně, tělo začalo vypovídat službu a zhroutila jsem se i psychicky. Zažila jsem, i jaké to jet přímo od obvodního lékaře sanitkou s houkačkou. Několik dalších pobytů v nemocnici na kapačkách a různá vyšetření. V těle se mně vytvořil myom, který tlačil na nervy, a při chůzi jsem měla velké bolesti, někam dojít se pro mě stalo utrpením. Nezbylo nic jiného než podstoupit další dost bolestivou operaci a pak čekání zda to bude zhoubné či ne. Jen díky pomoci od mých rodičů a přátel se vše dalo zvládnout. V hlavě jsem měla stále nastartováno, že když už se rozjel tento úřední kolotoč ohledně ÚP, tak musím pokračovat a využít veškeré možnosti pro dořešení.

 

Další šetření proběhlo u Kontrolního výboru Města Semily 2012 a vzhledem k tomu, že se má písemná žádost neprojednala před odsouhlasením nového ÚP, tak na mou žádost proběhlo i šetření na Ministerstvu vnitra ČR (2012) a u Policie ČR 2012 - 13 (šetření o zneužití pravomoci úřední osoby). Zde po několika týdnech bylo vydáno vyjádření, že na straně města Semily došlo k pochybení. Za toto pochybení, které se stalo ze strany města Semily se mé osobě ani nikdo neomluvil! Na základě vyjádření MV ČR, bylo doporučeno znovu projednat žádost z roku 2010, která se nedostala před ZM Semily a tak jsem podala 2.1.2013 Žádost o odkoupení nebo o směnu nemovitosti, která je znehodnocena novým ÚP Semily.. ZAMÍTNUTO!

Ocitla jsem se v bodě, kdy byl změněn ÚP Semily, budoucí investor stavby LB kraj stavbu silniční přeložky neplánuje realizovat, město Semily nechce náš bezbariérový dům, který je učen dle plánu Zrnka naděje k vytvoření komunitního bydlení odkoupit. Cenově znehodnocenou nemovitost (demoliční objekt) by bylo možné nabídnout k prodeji jinému zájemci, ale cena z prodeje by byla hodně pod cenou a pokryla by jen doplatek z dvou úvěrů. Nejspíš by nám nezbylo ani na maringotku. A co by bylo dál s plánem projektem NNO a se zajištěním budoucnosti mé dcery a jí podobných.

 

Úředničina je cesta na dlouhou trať a tak další pokračování po souhrnu skutečností o ÚP vedlo k tomu, že jsem 8.4.2013 podala žádost: Návrh na pořízení změny ÚP - Přepracování v ÚP města Semily silniční přeložky II/289 na stávající silniční dopravu a v návaznosti na to zrušení stavební uzávěry v Jílovecké ulici Semily.

K žádosti bude přidána má úřední dokumentace 2009-13, která je uložena na městě Semily. Dále požaduji přidání kopie petice, kterou město Semily obdrželo před odsouhlasením ÚP v roce 2010. Přes 700 lidí podepsalo petici, že nesouhlasí s takto zpracovaným ÚP, který vede okolo několika školských zařízení a Jíloveckou ulicí, historické jádro města Semily. Petice se tenkrát ani nedostala pře ZM, byla smetena do šuplíku.

Osobně chápu důležitost ÚP. Však nechápu posunutí ÚP o pár metrů přes náš dům, když se vůbec neplánuje realizace silniční přeložky (předchozí ÚP se našemu domu vyhýbal). Pokud už vedení města potřebovalo ÚP takto změnit, tak by podle mého názoru nemělo bránit realizaci našeho projektu Zrnka naděje komunitní bydlení pro zdravotně postižené a opatrovníky. V Semilech již v předchozích letech bylo na základě změny v ÚP odkoupeno několik nemovitostí a to nikdo z vlastníků nemovitostí ani neměl takovýto cíl jako NNO.

Jen doplním k silniční přeložce, že ÚP Semily cca od roku 1950 vytvořil v této části města asanační pásmo pro více vlastníků nemovitostí a pozemků. Dlouhodobé plánování ÚP města Semily cca 60 let = stavební uzávěra, kde jsou vlastníci nemovitostí a pozemků omezováni jak nakládat se svým majetkem pro zhodnocování či prodej. Ani po 60 letech se silniční přeložka nebude realizovat!

Vyjádření ze strany města Semily k návrhům na přepracování ÚP od všech žadatelů (44 žádostí) se mělo uskutečnit nejpozději do 6.12.2014, viz. § zákonu o ÚP. Však na podzim proběhli volby a doposud vládnoucí politickou stranu nahradilo nové jiné vedení. Předání úřadu města Semily nejspíš zapříčinilo to, že k návrhům na přepracování ÚP se nové vedení ještě nevyjádřilo. Mělo by se tak stát v novém roce 2015. Mohu jen odhadovat, jaké bude pokračování ohledně ÚP, ale dořešení určitě bude ještě trvat. A jak dlouho? Tak to opravdu nevím… Jediné co vím je, že využiji všech dostupných možností pro jednání mezi mou osobou a městem Semily.

 

Na závěr v našem životním příběhu lze jen dodat, že člověk může věřit jen sám sobě. Však bez pomoci blízkých což je rodina a dobří přátelé (komunita) by v dnešním světě nepřežil. Nemám důvěru v kvalitní zajištění budoucnosti všem lidem se zdravotním postižením ze strany ČR. Všichni tvrdě vnímáme úpadek v sociálním systému ve financování a ne každý má nebo bude mít dostatek financí pro zajištění kvalitní péče pro svou osobu nebo své blízké. Máme zde, jak zdravotně postižené o které pečují opatrovníci doma, ale i zdravotně postižené, kteří nyní žijí v ústavech.

Ti co sledují dění, tak ví, že probíhá transformace pro změnu velkokapacitní ústavní služby pro lidi s postižením na bydlení a podpory v běžném prostředí. Lidé s postižením díky transformaci budou přecházet z velkých ústavů do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a budou žit způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky.

Pokud se však podíváte blíž, tak se již nyní převážně z ústavu začleňují lidé s lehčím zdravotním postižením. Prozatím jsem se nikde nedočetla, že by se řešilo začleňování lidí se zdravotním postižením, kteří jsou odkázáni na celkovou pomoc druhé osoby. Kladu si otázku jaké umístění transformace připravuje pro tyto lidi.

Během let a i po založení neziskovky Zrnko naděje jsem v debatách zjišťovala, zda a jak opatrovníky přemýšlejí o zajištění budoucnosti svých dětí.  Výsledek je takový, jak jsem očekávala. Bylo to na více stran od zajištění péče od sourozenců, uvažování o nějakém vhodném zařízení, ale i to že někteří zatím nic neřeší.. Na tohle téma by se dalo debatovat a psát dlouze.

 

Nikdy jsem netvrdila, že můj návrh rodinné formy je jediný a to správný. Jsou zde lidé se zdravotním postižením, kteří opravdu a nutně potřebují odbornou péčí ve speciálním zařízení. Můj návrh oslovuje jen určité % lidí, kteří jsou ochotni si vzájemně pomoci a nesouhlasí s tím, co je dnes nabízeno jako jediná možnost výběru pro zajištění své osoby nebo svých blízkých se zdravotním postižením. Vytvořila jsem pouze rozšíření nabídky, která tu stále v ČR není nabídnuta. Komunitní bydlení v rodinné formě pod správou NNO, pro zajištění budoucnosti lidem se zdravotním postižením a jejich opatrovníky.

Spolek Zrnko naděje není poskytovatel sociálních služeb a nikdy se jím nestane z důvodu, aby bylo možné udržet nejlevnější formu rodinného bydlení v komunitě. Společný dům nebude realizovat zřizovatel kraj, obec a nebude zde správce, provozovatel poskytovatel sociálních služeb. Vlastníkem domu bude NNO a dá ho k užívání lidem potřebný, kde dohled a volnočasové aktivity aj. zajišťuje NNO (nestátní nezisková organizace). Uživatelé domu si program dnů sestavují dle svého rozhodnutí, kde se rovným dílem budou finančně dělit o veškerý provoz domu, ale i o financování běžné domácnosti se stravováním. Potřebné služby lidem se zdravotním postižením zajistí opatrovníci, sousedská výpomoc nebo dle potřeby a zájmu společně bydlící komunity si sjednají placené služby od poskytovatele sociálních služeb.

 

Ať už se za ty roky stalo cokoliv, jak v dobrém či zlém, tak hlavní cíl Zrnka naděje je prozatím pozastaven pro realizaci v našem rodinném bezbariérovém domě v Semilech. Stále hledáme podobně smýšlející lidi, hledáme zájemce o komunitní bydlení, ale i lidi, kteří nám podají pomocnou ruku pro realizaci ať už na jiném místě v Semilech nebo někde jinde, kde bude i zájem ze strany města či vesnice ke spolupráci s NNO Zrnko naděje.

Společnou myšlenkou rodičů a jedinců se zdravotním postižením je:

"Jak bude žít naše zdravotně postižené dítě, až zde jednou nebudeme"

"Jak budu žít já, kdo se o mne postará, až zde rodiče nebudou"

 

Lenka Vanclová, maminka Lucie

Předsedkyně z.s. Zrnko naděje

 

Aktualizace textu 18.1.2015

***

Jak to celé je dál se dočtete v rubrice Pokračování 2015...