Krkavčí skála  13. 7. 2011

Krkavčí skála s vyhlídkou do údolí řeky Jizery se nachází 3,5 km od centra města Semily. Naše malá čtyřčlenná skupinka se vydala na tento výlet zmapovat do jaké míry je zde bezbariérový přístup pro vozíčkáře, lidi se sníženou pohyblivostí a rodiny s kočárky.

 

 

Cesta po silnici

Z města Semily na Krkavčí skálu se dostanete po sinici, kterou využívá mnoho návštěvníků, jak pěšky nebo autem pro které je zde vytvořen prostor pro zaparkování aut. Pro pěší turisty po silnici doporučujeme reflexní oblečení nebo vesty vzhledem k pohybu na silnici.

 

Popis terénu v lese na vyhlídku

Terén lesní cesty je členitý, kamenní, bláto, louka a každý návštěvník si musí uvědomit, že se nachází v lese, kde se cesta mění dle ročního období. Bezbariérový přístup v terénu lesní cesty zde není, ale za pomoci 1 - 2 lidí u mechanického vozíku nebo kočárku se to dá zvládnout. Na vyhlídku se vozíčkář odkázaný na celkovou pomoc druhé osoby dostane pouze za pomoci doprovodu 2 - 3 lidí, jeden doprovod k vozíku nedoporučujeme, vyhlídka se nachází na kamenitém útvaru se zábradlím. Zde by měl každý vozíčkář nebo i s doprovodem a rodiče s kočárky přehodnotit své schopnosti v překonání terénu. Na silnici je stoupání a v členitém terénu lesa se mění roční období pro vyhlídku z Krkavčí skály do údolí řeky Jizery.

 

Krkavčí skála (opis z tabule u vyhlídky)

Vážení návštěvníci! Nacházíte se nad hlubokým kaňonem řeky Jizery, na Krkavčí skále. Vyhlídka zde byla otevřena již v roku 1903. Zbudoval ji Okrašlovací spolek města Semil. Stala se prvním turistickým objektem na Semilsku, hojně navštěvovaným. Ve dvacátých letech zde dokonce byly pořádány koncerty pod širým nebem, prodávalo se občerstvení. V hlubokém údolí pod vyhlídkou se skalami prodírá řeka Jizera. Údolí Jizery, kterým prochází známá červeně značená Riegrova stezka, je vyhlášeno přírodní rezervací. Riegrova stezka byla otevřena v roce 1909. Divoký krajinný ráz území je podmíněn geologickými poměry. V roce 1968 proběhla na Riegrově stezce exkurze v rámci Mezinárodního geologického kongresu, pořádaného v Praze. Prudké svahy pokrývají, kromě kulturních smrčin, zbytky polopřirozených podhorských lesů s bukem, habrem, klenem a jedlí. Přírodní rezervace hostí některé vzácnější druhy rostlin a živočichů, chráněné zákonem. Hodnota území spočívá také v pozoruhodných technických dílech minulosti. V nepřístupném terénu byl v roce 1859 vybudován úsek tehdejšího jiho-severoněmecké spojovací dráhy (dnes trať 030 Pardubice - Liberec) se čtyřmi tunely o celkové délce 743 metrů. Na soutoku Jizery s Kamenicí, kde se údolí již poněkud rozšiřuje, byla v letech 1921 – 1926 vybudována vodní elektrárna Spálov. Voda k ní je přiváděna 1.300 metrů dlouhým podzemním tunelem, který začíná u jezu pod Bítouchovem na horním okraji území.

 

Tento článek + fotky + video Infolisty Znka / ročník III / číslo 5 / říjen 2011 na str.3.

Kamera na kolečkách 2011/1  Video o terénu na vyhlídku Krkavčí skála (1:49)