Markéta Johánková a Petr Kopáč - Austrálie / 14.05.2009

Cestujeme světem - Austrálie

Promítáním fotografií s výkladem Markéty Johánkové a Petra Kopáče o jejich tříměsíčním cestování po Austrálii.

Článek Infolisty Zrnka 2009/3 str.5.

Přiletěli jsme v polovině ledna do Sydney - Největšího město Austrálie na východním pobřeží, kde žijí asi 4 mil. obyvatel. Stát Nový jižní Wales.

Ze Sydney jsme letěli do Hobartu, hlavního město Tasmánie, ostrova ležícího jižně od Australského kontinentu.

Název ostrova je odvozen od jména holandského mořeplavce Abela Tasmana, který v roce 1642 přistál jako první u zdejšího pobřeží. Rozloha Tasmánie je 65 022 km². V Hobartu jsme si půjčili auto, Hyundai Getz, a vyrazili jsme na cestu podél pobřeží s občasnými odbočkami do vnitrozemí. Tasmánie je celkem řídce osídlena, kromě Hobartu na jihu je největším městem Launceston na severu, ostatní města nejsou moc velká. Vnitrozemí ostrova je hornaté s velkým množství vodopádů, a pobřeží poseté písečnými, nebo kamenitými plážemi. Cesty jsou tu kvalitní, ostatně jako v celé Austrálii, ale často se stane, že asfaltový povrch vystřídá prašná silnice.
Z Tasmánie jsme letěli do Melbourne. Druhého největšího města Austrálie. Tam jsme si půjčili automobil Ford Falcon, kterým jsme pokračovali podél pobřeží směrem na západ. Na jižním pobřeží jsme navštívili také skalní útvar, Dvanáct Apoštolů, vytvořený oceánem. Jedná se o skály v oceánu odtržené silou vody od pevniny. Tento proces rozpadu stále pokračuje a počet skal se tak neustále zmenšuje.

Později jsme dojeli do Adelaide a odtud vyrazili na cestu na sever do vnitrozemské pouště, kde jsme chtěli navštívit skalní útvar Uluru, který je pro domorodce posvátným místem. Cestování pouští je jedinečný zážitek, jezdí čerpací stanice jsou 200-300 km od sebe a jsou tu k vidění tzv. silniční vlaky, nákladní auta se 3 přívěsy, často delší než 50 metrů. V poušti je také mnoho jezer a hejna much a komárů. K tomu je třeba ještě přidat obrovské vzdálenosti a
vedra. Uluru samotné stojí uprostřed kontinentu. Skála mění barvy podle toho, jak na ni svítí slunce. Poblíž se nachází turistické město s letištěm, plné hotelů a obchodů. Cestou k Uluru jsme navštívili také Coober Peddy, město kde se těží nejvíce opálů na světě a kde lze najít podzemní hotely a restaurace vybudované ve vytěžených chodbách.

Po návratu na jižní pobřeží jsme pokračovali směrem na západ. Na západě jsme navštívili Perth, největší město Západní Austrálie, která je největším státem Austrálie. Tento stát je velmi málo osídlený, protože velkou část tvoří pouště. Perth je také nazýván nejodlehlejší hlavní město světa. Cesta z Perthu podél pobřeží na sever až do Darwinu vede přes malá města založená většinou za účelem těžby nerostů např. uhlí, plyn, zlato, železo. V této oblasti také žijí krokodýli a to jak sladkovodní, tak mořští, kteří dokáží zaútočit i na lidi. My jsme krokodýli viděli při návštěvě krokodýlí farmy a vypadali opravdu nebezpečně.

Po další obrovské dávce kilometrů jsme dojeli do Darwinu, největšího města na severu Austrálie. Poblíž Darwinu jsme také navštívili NP Kakadu, kde lze vidět domorodé kresby na skalních stěnách.

Z Darwinu jsem potom pokračoval přes obrovskou vnitrozemskou poušť, ve které je jen několik málo hornických městeček, až do Brisbane ležícího na východním pobřeží. Toto pobřeží je proti poušti hustě zalidněno a také cestování je tu mnohem pomalejší, kvůli velkému provozu. I počasí se po příjezdu do Brisbane zhoršilo, často pršelo a dost se ochladilo. Bylo to způsobené i tím, že v té době začínal podzim.

Z Brisbane jsem pokračoval podél pobřeží na jih až do Canberry, hlavního města Austrálie. Canberra byla zvolena za hlavní město v roce 1908 jako kompromisní řešení sporu mezi Sydney a Melbourne, o to které z těchto měst bude hlavním městem země. Jméno Canberra v jazyce domorodců znamená Místo setkávání. Jedná se o město, které bylo přesně navrženo a postaveno podle plánů, které se nechaly inspirovat městem Chicago. Město se nachází v horách asi 150 km od pobřeží. Ve městě lze navštívit budovu parlamentu, národní muzeum, národní divadlo, válečný památník,…

Z Canberry jsem podnikl výlet na nejvyšší horu Austrálie Mount Kosciusko 2228 m n. m ležící ve Sněžných horách. Výstup na horu je poměrně snadný, a proto je hojně navštěvována turisty, kteří si chtějí chvilku postát na nejvyšším bodě země. Po návratu do Sydney jsme ještě před odletem podnikly cestu do Modrých hor ležících na západ od města. Modré hory byly dlouhou dobu nepřekonatelnou překážkou pro lidi snažící se kolonizovat oblasti ležící na západě. Tyto hory se nazývají modré podle zabarvení oblaků páry, která se odpařuje ze stromů.

článek Petr Kopáč